Finite Incantatem



 
Finite Incantatem
◇◈ We've all got both light and dark inside us ◈◇
Canon
és
keresett
karakterek

Cadmus E. Gaunt

Cadmus E. Gaunt
Vas. Nov. 14, 2021 1:55 am

Cadmus Elijah Gaunt

Cad, Cadmus, Elijah, Eli



"At his best, man is the noblest of all animals; separated from law and justice he is the worst."



Nem: férfi

Kor: 44 év

Vér: aranyvérű

Születési hely: Dublin

Iskola/ház: Roxfort (Hollóhát), Docendo Discimus Mágusakadémia (Varázsjogi Intézet, Mágikus Filozófia Tanszék)

Munka: a Wizengamot Főmágusa (és az Akadémia oktatója)

Családi állapot: elvált

Patrónus: afrikai elefánt

Pálca: gesztenye, unikornisszőr, 12 hüvelyk



A tehermentes én

A kampányfőnök személyiségtípus két lábon járó mintapéldája. Kétségkívül társasági ember, inkább nevezhető extrovertáltnak, mint introvertáltnak. Feltölti, ha olyan emberek társaságában lehet, akiket érdekesnek talál, sőt, kifejezetten rosszul viseli a magányt, már-már társaságfüggőnek lehet nevezni. Szívesen társalog, könnyen kezdeményez beszélgetéseket és ösztönösen jól ismerkedik, kevés olyan téma létezik, amihez egyáltalán nem tud hozzászólni - ebben az esetben pedig örömmel hallgat, szeret tanulni és nem zavarja, ha be kell ismernie, valamiről elképzelése sincsen. Ez némi kettősséget eredményez a személyiségében, hiszen azokban a témákban, amelyeken belül magabiztosan mozog, hajlamos azt feltételezni, hogy nála jobban senki sem ért az adott kérdéshez. Gyakran tűnhet kioktatónak, okoskodónak, sokszor ad kéretlen tanácsokat, ha pedig valaki felhívja a figyelmét a sértő viselkedésére, azonnal védekezőállásba helyezkedik és nem hajlandó elfogadni a kritikát. Nehezére esik bocsánatot kérni, viszont ha megteszi, az mindig őszinte és alaposan átgondolt.
Stabil, kiegyensúlyozott ember, távol áll tőle a felesleges aggodalom és a szorongás, sokak szerint szinte már irritálóan nyugodt és lehetetlen kihozni a sodrából. Nem az extremitások embere, mások szélsőséges érzelmeit nehezen reagálja le - bár saját szilárdsága miatt jól tud támaszt nyújtani másoknak -, az indulatosságot és a közönségességet (vagyis amit ő annak tart) megveti, jellemhibának tartja. A saját érzelmeivel összhangban van, képes a belső számvetésre és határozottan húzza meg a saját határait, amelyeket senkinek sem enged felrúgni. Segítőkész, érdeklődő, de biztosan nem önfeláldozó, nem hagyja magát kihasználni és kizsigerelni senkinek, a saját komfortzónáját nem hajlandó félredobni, csak nagyon kevesek kedvéért. Az irigység számára ismeretlen fogalom, őszintén tud örülni mások sikerének, részben ezért jó együtt dolgozni vele.
A munkahelyén jó vezetőnek tartják, bár számára gyakran kényelmetlen a főnök szerepe. Nem szívesen oszt ki utasításokat, de inspiráló, karizmatikus személyiség és ezzel könnyen kézben tartja a Wizengamotot, a többségben tiszteletet ébreszt ezzel a tulajdonságával és a ténnyel, hogy a jogászszakma egyik legnagyobb szaktekintélye. Az ő pozíciójában meglepő, de nem kifejezetten szervezett ember, gyakran szétszórt, szinte mindenhonnan elkésik, hajlamos elhagyni dolgokat, az irodája felér egy háborús övezettel, amit állítása szerint ő teljesen átlát, de valójában fogalma sincs, hogyan kéne eligazodnia az íróasztalának nevezett romhalmazban. Folyamatosan lázasan kattog valamin az agya, a tétlenség és unalom nem az ő terepe, az élet szerinte állandó tanulás, csupán nyitottnak kell lennünk és magunkba szívnunk a tudást. Nem véletlenül került annak idején a Hollóhátba.
Az Akadémián folyamatos a sokszoros túljelentkezés a kurzusaira, részben a Wizengamotban betöltött szerepe, részben az előadásai színvonala miatt. Remek előadó, katedrára született és szeret is tanítani. Az órái interaktívak, szeret csoportmunkákat kiadni és barátságos, szakmai vitákat szervezni, nyitott a hallgatói véleményére és igyekszik nekik vitakultúrát, önálló gondolkodásmódot tanítani.
Nem csoda, hogy nem szakadt el teljesen az akadémiai szférától, lázba hozzák az elméletek, a nagy filozófiai kérdések, hajlamos is túlságosan elveszni a részletekben és azt is darabokra cincálni, amit semmi értelme szétszedni és alaposabban megvizsgálni, mert nem annyira összetett, mint amilyennek Cadmus látni igyekszik.
Önmagát liberálisként, szabadságpártiként definiálja, de ez gyakran ütközik az aranyvérűként elsajátított beidegződésekkel. Elfogadónak vallja magát, mégis hajlamos az ítélkezésre és mások lenézésére - ez viszont egy olyan hiba, amivel tisztában van és dolgozik is rajta tudatosan, több-kevesebb sikerrel. Hangoztatja, hogy független és nem érdekli mások véleménye, ami sok kérdésben igaz is, mégis vannak berögzült rituáléi, szokásai, amelyek csakis a társadalmi megfelelést szolgálják.
Bár fontos számára a munkája, mégsem lehetne elvetemült karrieristának nevezni, nagyon nagyra értékeli a szabadidőt és a minőségi pihenést is, nem hajlandó túlhajszolni magát. Különösen nem a család rovására, a kezdetektől fogva törekszik rá, hogy a családi hagyományt megszakítva ne menjen a karrierje a házassága és az apaság rovására (bár a házassága így is zátonyra futott, de legalább nem ezért). Az emberi kapcsolataiban rendkívül fontosnak tartja a kommunikációt, ironikus, hogy mégis ebben csúszott el valami, tönkretéve a párkapcsolatát. Nagyon lényeges számára, hogy a szeretteivel mély, tartalmas és őszinte beszélgetéseket folytathasson, hogy ne csak éljenek egymás mellett, hanem ismerjék is egymást. Ebbe beletartoznak a gyerekei is, akiknek a nevelésében a legelejétől kezdve aktív részt vállalt és inkább kezeli őket egyenjogú partnerként, mint apró, önálló döntések és gondolatok nélküli lényekként - rosszul van azoktól a szülőktől, akik így kezelik a gyerekeket. Ez viszont sokszor egyben azt is eredményezi, hogy nagyobb önállóságot és felnőttséget feltételez Leonie-ról és Eliasról, mint a koruk indokolná. Összességében támogató, törődő apa, viszont reménytelenül "ciki boomer", aki minden igyekezete ellenére sem fogja soha sem megérteni a mugli technológiát és katasztrofálisan reménytelen a fiatalok szlengjét illetően.


Az eredeti állapot

Volt egyszer három fivér, akik útra keltek, s egy este szürkületkor egy elhagyott, kanyargós ösvényre értek. Cadmus és a testvérei gyermekkoruk során annyiszor hallották ezt az egyetlen mondatot és az utána következő ikonikus történetet a három fivérről, hogy saját gyermekei megszületése után egyszer sem kellett kinyitnia Bogar bárd mesekönyvét, ha Leonie vagy Elias ezt követelték lefekvés előtt - bár Cadmus sosem titkolta, hogy ki nem állhatja A három fivér történetét. Édesapja, Marvolo Gaunt Bogar bárd munkásságának megszállottjaként és lelkes családfakutatóként a fiai névadását tökéletes alkalomnak találta a múlt előtt adózásnak, így lett a legidősebb Gaunt fiú Antioch, a középső Cadmus, a legkisebb pedig Ignotus, a mesét ihlető három Peverell után, akik megalkották a Halál Ereklyéiként elhíresült varázstárgyakat. Cadmus felháborodott tinikorszaka óta azzal nyugtatja magát: tulajdonképpen lehetett volna rosszabb is, az apjuk akár a roxforti alapítók vagy a család mentálisan kevésbé ép ága után is elnevezhette volna őket.
A nagy nevek azonban sokszor nagy teherrel járnak, nem volt ez másképpen a Gaunt gyerekek esetében sem. Cadmus gyermek-és kamaszkorát Cork városától nem messze, Blarney-ban töltötte, a család sok évszázadra visszatekintő birtokán. Anyagi és szellemi tekintetben soha, semmiben nem szenvedett hiányt, a felhalmozott vagyon és kapcsolati tőke lehetővé tette, hogy olyan életet éljenek, amely keveseknek adatik meg. Házimanók, magántanárok, bármikor rendelkezésre álló otthoni könyvtárterem, az otthonukban szinte minden második nap megforduló fontos és nagy emberek vették körbe születésétől fogva. Az apja térdén ülve tanulta meg tipegőként, hogyan illik viselkedni társaságban, hogyan beszéljen választékosan, hogyan legyen tiszteletet parancsoló, de sosem hivalkodó és rátarti, hogyan különböztesse meg a halvillát az étkészlet többi darabjától, hogyan váljon különbbé minden lélegzetvétele az átlagembertől. Előbb értette meg Kant kategorikus imperatívuszát, mint hogy megkapta volna az első varázspálcáját, a testvéreivel az Akadémia ódon kőlépcsőin játszott fogócskát - és hányszor elesett, de Antioch mindig felhúzta a földről -, ócska vízfesték és zsírkréta helyett az anyját imitálva tanult rajzolni az olajfesték szagától nehéz levegőjű otthoni műteremben - bár a kézügyessége sosem volt kiemelkedő -, és a mai napig fel tudja idézni a megsárgult, több generáció óta öröklődő könyvek lapjainak pergését az ujjai alatt. Emlékszik még a vacsoravendégekre, ahogy a testvéreivel a lépcső tetejéről vagy az ajtó mögé bújva hallgatták ki a felnőttek érthetetlen, borgőzös beszélgetéseit politikáról, filozófiáról, művészetről, jogról, a világ nagy dolgairól, és bár akkor semmit nem értettek belőle, a tudást úgy szívták magukba, mint koboldmunka minden anyagot, ami erősebbé teszi. Nem meglepő, hogy mire a Roxfortba került, sok mindenben különbözött a kortársaitól.
A Teszlek Süveg szinte azonnal a Hollóhátba osztotta, hiába Mardekár Malazár leszármazottja, hiába értette a kígyók beszédét, a személyiségéből hiányzott minden, ami a bátyját és az édesapját mardekárossá tette - a szülei legnagyobb bosszúságára. Cadmus diákévei alatt nem volt ambiciózus, mint Antioch, és még kevésbé jellemezték a tanárai jó magaviseletű álomtanulóként. Habár az esze kétségkívül megvolt ahhoz, hogy akár az évfolyama legkiválóbb diákjává váljon, a jegyei mégsem foglalkoztatták különösebben. Ha valami érdekelte, abból kimagaslóan teljesített, minden másba minimális energiát fektetett. Népszerű fiú volt, rengeteg baráttal, akik minden őrültségbe követték - ugyanis Cadmus nagyon hamar a társaság kimondatlan vezetőjévé lépett elő, akaratlanul is jó érzéke volt ahhoz, hogy mások fölé kerüljön szelíd, de határozott módon. Bőségesen jutott Cadmusnak életre szóló élményekből, tiniként kalandnak megélt ostoba ötletekből, hirtelen fellángoló szerelmekből (Mr. és Mrs. Gaunt talán már akkor sejthették volna, hogy a fiukat igencsak nehéz lesz az aranyvérű párválasztás szűk keretei között tartani), csalódásokból és hibákból, amelyekből utólag úgy gondolja, csak előnye származott. Sosem voltak különösebben nagy tervei, tizenévesen hol író akart lenni, hol történész, de a jog egészen biztosan nem vonzotta.
Mindenki fellélegzett a családban, amikor a Roxfort befejezése után végül sikerült rábeszélniük a továbbtanulásra. Vonakodva, de elkezdte a Docendo Discimus Mágikus filozófia szakját, szakítva korábbi terveivel, miszerint kihagy néhány évet és bejárja a világot, hátha ihletet kap élete regényéhez, amit akkoriban még egy valós célkitűzésnek élt meg. Ő maga lepődött meg a legjobban, mikor az akadémiai légkör, az apja levetkőzhetetlen hírneve ellenére azonnal magába szippantotta - egy jogfilozófia kurzuson, elsőévesként kezdődött az érdeklődése a varázsjog iránt. Következő szeptemberben felvételt nyert a jogi tanszékre is, párhuzamosan folytatva filozófiai tanulmányait is.

Bellum omnium contra omnes - írta Thomas Hobbes, azaz: mindenki háborúja mindenki ellen, ez a négy szó pedig hatalmas súllyal telepedett rá Cadmus húszas éveinek elejére. Éppen csak betöltötte a húszat, amikor a sötét fellegek megsokasodtak Anglia felett. Rejtélyes eltűnések, halálesetek, szaporodó dementorok, azkabani szökések töltötték meg az újságok lapjait... egy nagyon távoli rokon miatt, aki nem viselte a Gaunt nevet, sőt, semmilyen nevet nem viselt, mert az emberek féltek hangosan kimondani, hogy Voldemort. A csendes szorongás kezdett félelemmé erősödni a Gaunt családban, mindig ott lebegett közöttük a bizonytalan kérdés, hogy Ő, Akit Nem Nevezünk Nevén mikor keresi meg őket. Tulajdonképpen csak idő kérdése volt, hogy a soraikban akarja tudni őket vagy éppen eltörölni minden Gauntot a föld színéről.
Mr. és Mrs. Gaunt, illetve az akkor friss házas Antioch, a roxfortos korú Ignotus és a két jóval fiatalabb Gaunt lány egy Fidelius-bűbájjal védett vidéki birtokon húzta meg magát, távol a közelgő - majd hatalmas erővel berobbanó - háború zajától. "Nem tehetünk róla, nem a mi hibánk" - mondta minden alkalommal Marvolo, ha középső fia felvetette az ellenálláshoz való csatlakozás lehetőségét. "Nem a mi hibánk" - ez a mondat olyan gyakran elhangzott, hogy valószínűleg a Gaunt házaspár is elhitte, valóban tehetetlenek és tagadó hallgatásukkal nem segítik Voldemort Nagyúr és csatlósai terveit.
Cadmus kapcsolata a szüleivel visszafordíthatatlanul megromlott a háború alatt. Az apjáról kialakított kép - a liberális, tájékozott, mások felett álló, a világ dolgait mindenkinél jobban értő professzor - darabjaira hullott, csak egy rettegő, középkorú férfit látott maga előtt, akit az életét egy buborékban rekedve töltötte és képtelen volt magán kívül bárkiért is tenni. Cadmus, bár sosem rendelkezett egy griffendéles bátorságával vagy egy hugrabugos önzetlenségével, tudta, hogy az apja által képviselt út nem helyes. Cadmus Gaunt pedig egyetlen dolgot mindennél nagyobbra tart, beleértve a saját, nagyon értékesnek gondolt komfortjánál és biztonságánál is: azt, hogy mi helyes. A maga húsz évével talán akkor még idealista elképzelései voltak róla, de tudta, hogy nem ülhet tétlenül, nem beszélhet igazságosságról az Akadémia biztonságot nyújtó öreg falai között egy filozófia-vagy jogszemináriumon, ha közben némán nézi százak és ezrek halálát.
Sosem volt párbajhős, sem kémnek való, így máshogy vette ki a részét a jó oldal munkájából. A rémuralom hosszú hónapjai alatt több akadémista társával sikeresen működtetek egy mugliszületésűeket és vérárulókat segítő hálózatot, védett házakba menekítették őket az Egyesült Királyságban vagy külföldre. A titkos szervezet nagyrészt aranyvérű vagy tehetős családok huszonéves fiataljaiból állt, a saját hétvégi házaikban, rég elfeledett vidéki kúriáikban, kihasználatlan ingatlanjaikban bujtatták a menekülőket.
A háború borzalmaihoz azonban a végső, roxforti ostrom során került a legközelebb. Ott volt, testközelből látta a pusztítást, ahogy ártatlan gyerekek és mindenre elszállt tanárok védték az iskolát és Harry Pottert. Kivette a részét a harcból, bár nem az élvonalban. Egyetlen maradandó, most már alig látható heggel a karján túlélte a csatát - a barátai közül azonban nem mindenki.
"Nem tehetsz róla, de tehetsz ellene" - ezt mondta az apjának, mikor hosszú hónapok mosolyszünete és némasága után újból találkoztak. Azóta nem beszélnek a háborúban játszott, nagyon eltérő szerepükről. Könnyebb így, bár kimondatlanul mindig ott feszül közöttük ez a szakadéknyi különbség.

A törvény szerint valaki akkor bűnös, ha megsérti mások jogait. Az etika szerint akkor, ha fontolgatja, hogy ezt megteszi - állította Kant, Cadmus pedig sokáig őrlődött a jog és az etika közötti hol vékonyka, hol igencsak tág határvonalon. A háború végével és az akadémiai tanulmányai befejezése után ügyvédként helyezkedett el, büntetőjogra specializálódva, egy nagy nevű irodánál. A siker hamar érkezett, a nagy jelentőségű, akár médiafigyelmet is élvező ügyek alig néhány éven belül szép számmal hullottak az ölébe, nagy nevet szerzett magának a jogászszakma berkeiben - azonban Cadmus nem volt elégedett.
Habár folyamatos sikerélmények érték, mégis idegennek érezte magától a saját szakmáját. Folyamatosan vívódott, a bírósági ügyek álmatlan éjszakákon kísérték végig, az igazságérzete nem hagyta nyugodni. Egyedül az akadémiai tanársegédi állása jelentett számára nyugodt mentsvárat, a katedrán sokkal jobban érezte magát, mint ügyvédi szerepkörben. Sosem tartozott azok közé, akik sokáig képesek kényelmetlen körülmények között létezni és gyötörni saját magukat, nem meglepő, hogy mindössze huszonhat évesen felmondott az ügyvédi irodánál. Főállású akadémiai oktatóként tevékenykedett ezután, kezdetekben jogfilozófiát és büntetőjogot tanított, később utóbbi helyett, több kolléga hatására az alkotmányjog felé fordította a figyelmét. Tudományos szempontból ez bizonyult élete legaktívabb időszakának, számtalan publikációja megjelent filozófiai és emberjogi témakörökben.
Nagyon sokáig abban a hitben ringatta magát, hogy a morális iránytűje csalhatatlan, mindig, tévedhetetlenül tudja mi a helyes út - az önmagáról kialakított kép egyetlen szombati nap alatt omlott össze, mielőtt még betöltötte volna a harmincat. A párválasztása kapcsán egyre fokozódó családi nyomás lepergett róla, komolytalan kapcsolatról még komolytalanabb kapcsolatra szállt, mindenféle határozott terv nélkül, és akkoriban ez az állapot tökéletesen megfelelt számára. A bátyja és az öccse megházasodtak, a Gaunt szülők számára tökéletes párt választottak, így csupán Cadmus lógott ki a fiúgyermekek sorából örök agglegényként, fittyet hányva a vértisztaság elvére. Valószínűleg mindenki kezdett beletörődni, Cadmust magát is beleértve, hogy a középső fiú előbb szerzi meg az Akadémia professor emeritusi rangját, mint hogy megházasodna. Mégis ki gondolta volna, hogy Roxmortsban, egy teljesen átlagos hétvégén fog minden megváltozni?
Cadmusnak nem voltak komoly tervei, mikor meghívta egy vajsörre az akkor tizenöt éves Isabella Fleminget, csupán kárpótolni szerette volna, miután véletlenül a frissen lehullott decemberi hóba borította a lány forró italát. Az azt követő két-három óra elmélyült, ide-oda csapongó és átszellemült beszélgetése után sem sejtette még, hogy az életét talán leginkább meghatározó emberrel sodorta össze a sors. Azt pedig végképp nem, hogy egy éven belül egy olyan komoly döntést kell majd meghozniuk, hogy belevágnak-e a családalapítás hatalmas súlyú feladatába.
Belevágtak. És minden nehézség ellenére, Cadmus sosem bánta meg.

A boldogtalan házasságokból nem a szerelem, hanem a barátság hiányzik - mondta Nietzsche a házasságról, Cadmus azonban csak a saját, páratlanul boldognak induló házassága vége felé értette meg, milyen hatalmas igazság ez. Hiába indult a kapcsolatuk egy sosem tervezett terhességgel, egy sebtében megszervezett eljegyzéssel és esküvővel - Cad a mai napig nem érti, hogy az apósai miért adták ilyen könnyen áldásukat erre a kapcsolatra, a lánya születése óta szentül állítja, hogy ő kitekerte volna a saját nyakát, márpedig ez a harciasság igencsak távol áll az alapjellemétől - , az első évek mégis szinte felhőtlen boldogságban úsztak. Elijah (ahogy Izzie szólította) korábban sosem volt szerelmes, az élete középpontjában saját maga állt, ezt a tényt pedig sosem szégyellte. Izzie viszont az egész világszemléletét fenekestül felforgatta, Leonie érkezése pedig véglegesítette ezt a folyamatot. Ők lettek számára a világ közepe.
Mr. és Mrs. Gaunt, bár rábólintottak az eljegyzésre - a fiuk szerint ebben nagy szerepet játszott a testvérei előnyös házassága és még inkább Isabella teherbe esése -, a lelkük mélyén sosem fogadták el igazán a tényt, hogy Cadmus egy félvér lányt vett feleségül, méghozzá egy olyan félvér lányt, akit két meleg mugli férfi nevelt fel. Az illem és a magukról a külvilág számára kialakított társadalmi kép miatt nyíltan sosem adtak hangot az ellenérzéseiknek, de a valóságon ez nem változtatott, és ez örökké éket vert a családi kapcsolataik amúgy is bonyolult viszonyrendszerébe.
A magánéleti boldogságot szakmai sikerek is kísérték. Cadmus harmincegy évesen felkérést kapott, hogy csatlakozzon a Wizengamot bírái közé, számtalan ember-és alkotmányjogi publikációja, illetve a jogászkörökben kivívott elismerés meghozták a gyümölcsüket. A lehetőséget természetesen elfogadta, bár a katedrának nem intett búcsút, mégis úgy érezte, hogy a korábbi ügyvédi próbálkozásai helyett végre valami igazán fontosat tehet és olyan változást hozhat a világba, amiről mindig is álmodozott.
Míg a jogi ranglétrán magabiztosan menetelt felfelé, addig az idilli házassága rózsaszín felhői kezdtek szertefoszlani. Már nem ment minden zökkenőmentesen. Cadmus, bár remekel az elméletek kiötlésében, azt sosem tudta és valószínűleg a jövőben sem lesz képes megmondani, hogy hol siklott ki a kapcsolatuk, mi volt az az alapvető hiba, ami elindította őket a lejtőn lefelé. Hiszen egy valamiben biztos: sosem szűnt meg az Isabella iránt érzett szeretete. A valóságban azonban a színtiszta szeretet önmagában nem elegendő egy házasság működéséhez, ahogyan a gyerekek jelentette kapocs sem. A kedves szavak, a boldog semmittevéssel töltött hétvégék, a romantikus esték száma megcsappant, a vitáké gyarapodott, a megoldást pedig nem sikerült megtalálniuk. Talán nem próbálták eléggé, talán akkor még nem is létezett megoldás.
Kevesebb mint egy éve mondták ki a válóper utolsó szavait. A folyamat békés volt, sokkal békésebb, mint a házasságuk utolsó évei, olyan egyetértésre és kompromisszumkészségre leltek magukban, amelyről nem is tudták, hogy létezik. A sors furcsa fintora, hogy azóta egyetlen komoly vita sem alakult ki közöttük. Elijah jobban megérti a volt feleségét, mint a kapcsolatuk hosszú évei alatt bármikor, ezzel a ténnyel pedig még nem teljesen sikerült megbékélnie, bár minden találkozásuk az otthonosság és a szeretetteljes nyugalom érzésével tölti el. Éppen ezért képtelenek elszakadni egymástól, igaz, a találkozásaikat előszeretettel fogják a közös gyerekekre, még akkor is, ha Leonie és a kis Elias eközben sehol sincsenek, csupán egy üveg drága bor ül közöttük harmadikként.
Ami pedig a munkáját illeti, erre szokás azt mondani, hogy innen már nincsen feljebb: három éve a Wizengamot tagjai megválasztották Főmágussá. Magát Cadmust lepte meg leginkább a szavazás eredménye, hiszen a korrupciótól egyre jobban elzüllő Wizengamot Briggs-párti keménymagjával nyíltan szemben áll.
Nem tudom, hogy milyen sorsot szán nekem az Ég, de a legvégsőkig reménykedem abban, hogy nem hagyja el az igazak ügyét - fogalmazta meg Rousseau, de az idézet akár magától a negyvennégy éves Cadmus Elijah Gaunttól is származhatna.


Nem metafizika

Mint a családjukban minden férfi, úgy ő is magas, tökéletesen átlagos testalkatú, sötét hajjal - bár ez már csak nyomokban látszik, hiszen a harmincas évei végén őszülni kezdett -, barna szemekkel, karakteres arccal. Egyszóval tipikus Gaunt, habár nem szereti, ha erre felhívják a figyelmét, tekintettel a család mentálisan és fizikailag kevésbé ép ágára.
A munkája megköveteli az elegáns viseletet, de ezt nem is bánja, sosem vallaná be hangosan, de valójában elég fontosak számára a státuszszimbólumok. Sosem feltűnő vagy hivalkodó, de le sem tagadhatná, hogy mindenből csakis a legjobb minőség felel meg neki.


Gaunték védőbeszéde

Édesapám
Marvolo Gaunt (68 év) - A Docendo Discimus Mágusakadémia Mágikus Bölcsészettudományi karának dékánja és kiemelkedő oktatója, az irodalomtörténet megkerülhetetlen kutatója - Bogar bárd munkásságának legelismertebb szakértője -, számtalan szépirodalmi díj büszke tulajdonosa, a varázstársadalom megbecsült tagja, több karitatív szervezet támogatója, az Aranypenna Irodalmi Társaság elnöke és rengeteg feltörekvő tehetség mecénása... egyszóval Marvolo Gaunt nevét sokan ismerik, majdnem ugyanennyien tisztelik és még kedvelik is a férfit. A fia kapcsolata vele azonban kimeríti az ambivalens fogalmát. Cadmus sokat köszönhet az apjának, az irodalom és filozófia iránti szeretet ő ültette el benne, részben neki köszönheti, hogy megnyílt előtte a világ, hogy olyan lehetőségeket biztosított számára, amely kevés gyereknek adatik meg. Másrészt viszont Marvolo Gaunt a képmutatás két lábon járó példája. A sokadik generációs, liberális attitűdökkel rendelkező értelmiségi képe csupán egy eltúlzott látszat. Mr. Gaunt nem szakadt el tökéletesen az aranyvérű értékrendtől - nem veti meg a muglikat, nem hisz igazán őszintén a vértisztaság eszméjében, de tökéletesen tisztában van azzal, hogy a társadalomban elfoglalt előkelő helye megkülönbözteti őt az átlagembertől. Halvány elképzelése sincs a kisemberek problémáiról, nem tudná felidézni, mikor beszélgetett utoljára muglival, Cadmus volt feleségét megtűri és megjátszott szeretettel fogadja a családban, de valójában lenézi, Leonie unokája sikereit folyton szkepticizmussal szemléli, szemben a többi unokájáéval. A gyerekei esetében mindig gondosan ügyelt arra, hogy a következő Gaunt generáció is nagy gondolkodókat, akadémiai professzorokat, művészeket és magas beosztású embereket adjon a varázsvilágnak, de ezen túl már nem terjedt az apai gondoskodás. Cadmus egyetlen olyan alkalmat sem tudna felidézni, amikor az apjával bármilyen olyan témáról tudott volna mélyen beszélgetni, mint más apa-fiú kapcsolatban szokás.


Édesanyám
Lavinia Gaunt (née Urquart) (67 év) - Cadmus élete során rengetegszer hallotta azt a mondatot, hogy "milyen szerencsés vagy, amiért ilyen remek édesanyád van", ő pedig gyerekként és felnőttként egyaránt csak kínosan mosolyra húzta a száját minden alkalommal. Míg édesapjával hullámzó és nehezen megfogalmazható a viszonya, addig édesanyjával kifejezetten viharos, részben Mrs. Gaunt hektikus személyisége miatt. Lavinia Gaunt éveken át töltötte be az Akadémia Mágikus Képző-és Iparművészeti karának dékáni pozícióját, jelenleg nyugdíjas éveit tölti, bár óraadó oktatóként még gyakran katedrára áll a jövő festőművészeinek kedvéért. Ő maga korunk egyik legelismertebb brit képzőművésze, számtalan festménye és szobra érdemelt ki hatalmas figyelmet, és bár már közelít a hetvenedik születésnapjához, a kreativitása még mindig határtalan, a műtermében kisebb sereget alkotnak a művei. Akárcsak a férje, úgy Lavinia számára is nagyon fontos a társadalmi elismerés, az aktív szociális élet, az otthonukban állandó vacsoravendégnek számított és számít a mai napig a varázsvilág rengeteg művésze, kutatója, magas rangú embere, Mrs. Gaunt pedig mindig lubickolt a figyelmükben és a látszatéletben, amit kialakítottak a külvilág számára. Cadmus gyerekként sosem értette, miért nem találta a kapcsolódási pontot az anyjával, felnőttként már nem is törekszik erre. Mrs. Gaunt gyakori hangulatingadozásai és a társasági életének mindenek fölé helyezése nem segített, hogy mély és tartalmas kapcsolata legyen a fiával. Cad szerint szánalmasan ironikus, hogy az anyja milyen gondoskodással egyengeti a fiatal művészek sorsát, már-már anyai szeretettel, a kedvükért bármit megtesz, míg a valódi gyermekeiért sosem mozdította a kisujját sem. Cadmus fiatalkorában, különösen tizenévesen sokat vitatkozott az anyjával, mostanság ez ritkán fordul elő, megtanulta kezelni Lavinia személyiségét és elengedte annak a lehetőségét, hogy valaha is bármi valós érzelmi kötelék alakulhat ki kettejük között.


Testvéreim
Antioch Gaunt (47 év) - Antioch az Akadémia Politikatudományi intézetének oktatója, illetve a Főnix Koalíció oszlopos tagja és parlamenti képviselője hosszú évek óta. A Gaunt szülők kimondatlan elvárásainak tudatosan vagy tudat alatt - talán ezt ő maga sem tudná megítélni - megfelelve aranyvérű nőt vett feleségül, akivel azóta is stabil házasságban élnek. Antioch több gyermek édesapja, emellett egyértelműen ő ápolja a három Gaunt fivér közül a legjobb kapcsolatot Marvoloval. Cadmus gyerekként felnézett a bátyjára, sok mindenben követni próbálta, azonban a harmincas éveikben megromlott a viszonyuk, Antioch nehezen akarta elfogadni az öccse párválasztását - elmondása szerint a nagy korkülönbség miatt Cad és Isabella között, azonban Cadmus nem biztos benne, hogy csupán ennyiben gyökeredzik a probléma. Keveset beszélnek egymással, a családi eseményeken igyekeznek minimálisra mérsékelni az összezörrenéseket, több-kevesebb sikerrel.
Ignotus Gaunt (39 év) - A Helios Színház rajongásig szeretett és sikeres színésze, számos színművészeti díj birtokosa és a kritikusok hatalmas kedvence. Ízig-vérig művészlélek, eltekintve a bohém művészéletnek a kicsapongó szerelmi kapcsolati aspektusától, ugyanis Ignotus nagyon fiatalon, mindössze 18 évesen megházasodott és a szerelem azóta is töretlen közte - és micsoda meglepetés, aranyvérű - felesége között. Több gyermek édesapja, akik egészen mesés gyerekkort tudhatnak maguknak, hiszen nagy részét a színházban, jelmezek és varázslatos díszletek között tölthették. Cad gyerekként nagyon nehezen tolerálta öccse érzékeny természetét, felnőttként azonban közel kerültek egymáshoz.
??? Gaunt (? év) - ezt a részt később kiegészítem
Calypso Gaunt (32 év) - A legkisebb az öt Gaunt testvér közül. A tizenkét év korkülönbség meggátolta, hogy gyerekkorukban sok időt töltsenek együtt a bátyjával, felnőttként azonban könnyen megtalálják a közös hangot Cadmusszal. Calypso pszichomágusként dolgozik, bár még nagyon fiatal, a szakmájában már most rendkívül elismert. Jelenleg a Mágiaügyi Minisztérium Varázsbűn-üldözési Főosztályán dolgozik főállásban, ő felelős az aurorok pszichológiai vizsgálataiért és a lelki segítségnyújtásért. Néhány éve házasodott meg, a családi hagyományok szerint egy aranyvérű férfihez ment feleségül.


Exfeleség
@Isabella Fleming (30 év) - A házasságok végét az emberek szeretik konkrét, viharos eseményen láncolataként ábrázolni, az érzelmek brutális halálaként, ami után már semmi jó nem létezhet két ember között. Ha akadnak is ilyen válások, akkor Isabella és Cadmus - bár egymásnak mindig is inkább csak Izzie és Elijah - kapcsolatának lassú halála biztosan nem ezek közé tartozott. Tulajdonképpen még mindig szeretik egymást (néha úgy tűnhet, jobban is, mint a házasságuk utolsó éveiben), gyakrabban találkoznak, mint az indokolt lenne és minden túlzás nélkül remekül szót értenek egymással. A viszonyuk szinte baráti, már ha létezhet barátság több mint tíz év házasság és két gyerek után. Amíg férjként és feleségként nem tudtak változtatni a kapcsolatuk alapvető, mélyen gyökeredző problémáin, sőt, gyakran nem is érzékelték azokat, most olyan tisztán látnak.
Cadmusban olykor felmerül a gondolat, hogy talán már a kezdetektől fogva halálra volt ítélve a kapcsolatuk - nem kettejük személye, hanem a találkozásuk időpontja miatt. Isabella mindössze tizenöt éves volt, amikor találkoztak, a férfi pedig huszonkilenc. Bármelyik jóérzésű szülő felhördülne a számok hallatán, beleértve őket magukat is, ha a lányuk egy ennyivel idősebb férfi oldalán kötne ki, akkor az illető biztosan több méterrel a föld alatt végezné. Tizenöt évvel ezelőtt azonban, amikor a véletlen folytán egymásba botlottak Roxmortsban - Cadmus éppen a roxfortos húgával találkozott -, még messze nem gondolkodtak az aggódó szülők fejével. Pontosabban, leginkább sehogy sem gondolkodtak, bármilyen furcsán is hat ez mindkettejüktől. Nem csoda, hogy előzetes tervezés nélkül, váratlanul gazdagodott az életük egy gyerekkel is.
Cad a házasságuk évei alatt sosem tanulta meg igazán felelősségteljes felnőttként kezelni Isabellát. Szerette, tisztelte, nagyra tartotta és támogatta, de valahogy megmaradt annak a szemében, akinek megismerte. A válásuk ebben is pozitív változást hozott.
Sokaknak úgy tűnhet, hogy a kapcsolatuk túl jó, szinte már félreérthetően. Valóban nem képesek elengedni egymást, de Cadmus maga sem biztos benne, hogy az érzelmi ragaszkodása pontosan milyen jellegű és tart is attól, hogy bármilyen végleges döntés tönkretehetné azt a viszonylag harmonikus állapotot, ami kialakult közöttük. Kényelmes neki a jelenlegi állapot. Izzie-vel remek a kapcsolata, gyakran találkoznak, a gyerekeit is akkor látja, amikor csak szeretné, miközben nem szorítja semmilyen korlátok közé egy házasság (és más kapcsolat sem, hiszen a kérészéletű viszonyok, amikbe mostanság fiatalabb nőkkel bonyolódott, nincsenek semmilyen hatással az életére).


Gyermekeim
Leonie Gaunt (14 év) - Le sem tagadhatná a lányát, és elsősorban nem azért, mert Leonie a Gauntok sötét haját örökölte az apjától. Leonie ízig-vérig apja lánya a jelleme bizonyos részleteit tekintve is, habár valószínűleg éppen ebből erednek a vitáik is, és persze legfőképpen abból, hogy a lánya tini, a korosztály minden jó és rossz tulajdonságával. Leonie éles eszű, nyitott a világra, határozott, ön-és céltudatos, rengeteg egyedi gondolattal. Cadmus nagyon büszke a lányára és bár Isabellával elváltak, igyekszik továbbra is aktívan jelen lenni Leonie életében, még akkor is, ha egy tizennégy éves legtöbbször a háta közepére sem kívánja a "boomer" apját. Habár Cad nagyon boldog, hogy Leonie-nak ilyen szilárd elképzelései vannak a világról és nem fél kinyilvánítani a véleményét, hajlamos rá, hogy a kamaszok minden idealista lázadásába belekössön, a lánya szerint borzalmasan illúzióromboló tud lenni és "azt is túljogaszkodja és elfilozófuskodja, ami tök egyértelmű és nincs rajta mit elmélkedni". Leonie szerint az apja mindent jobban akar tudni másoknál, a kritika valószínűleg jogos is, bár Cadmus ezt sosem ismerné be.
Elias Gaunt (7 év) - Elias pontosan olyan, amilyennek egy hétéves kisfiúnak lennie kell. Eleven, érdeklődik a világon szinte minden iránt a maga ártatlan gyermeki módján, és bár kezdi elhinni magáról, hogy ő már nagyfiú, valójában a szülei mellett érzi magát a legjobban. Cadmus és Isabella válása óta az anyukájával él, de a lehető leggyakrabban találkozik az apjával. Cadmus igyekszik lépést tartani a fiával - vagyis leginkább a haladó modern világgal -, ha nem is túl tehetségesen, de próbálja megérteni, hogyan működik a Pokemon Go, amit Elias annyira imád vagy éppen miről szólnak a kisfiú kedvenc rajzfilmjei. Persze Elias szerint az apukája menthetetlenül béna, ha mugli technológiáról van szó, ettől eltekintve annyira nem is ciki.


A gyakorlati ész kritikája

Amortentia
↠ régi könyvek
↠ Earl Grey
↠ fehérbor


Mumus
izoláció


Edevis tükre
magát látná a volt felesége és a gyerekei körében, semmi többet, csak egy boldog családi képet, bár nem tudná megmondani, hogy ez pontosan mit jelent


Hobbim
↠ A "mivel tölti a szabadidejét?" kérdésre sokan rávágják, hogy szívesen olvasnak, hiszen az intelligencia és tájékozottság egyik társadalmilag elvárt alapköve az olvasottság. Cadmus azon kevesek közé tartozik, akik tényleg rengeteg könyvet forgatnak és ezt örömmel is teszik. A szépirodalom tekintetében rendkívül válogatós, a ponyvairodalmat megveti és elkerüli, a véleményét pedig szívesen hangoztatja bármilyen könyvről, akár arról is, amit szándékosan nem olvasott el. A varázsjog mellett filozófiát is végzett az akadémián, így nem meglepő módon hatalmas tudással rendelkezik a varázsvilág és a muglik filozófiai műveiből is. Szívesen vitatkozik (a szó teljesen pozitív, tudásszerzésre irányuló fajtájába) és még szívesebben bonyolódik akár a valóságtól teljesen elrugaszkodott elméletek megvitatásába is.
↠ Pusztán az aranyvérű sztereotípiákkal akart szembe menni, mikor elhatározta bő húsz évvel ezelőtt, hogy házimanók nélkül is képes az önellátásra, így megtanult főzni és sütni. Sokan szkeptikusan fogadják a tényt, hogy valaki, aki a Gaunt nevet viseli és a Wizengamot főmágusi székében ül, szabadidejében előszeretettel ügyködik a tökéletes kelttészta megalkotásán vagy örömmel mélyül el az ázsiaitól kezdve a skandinávig mindenféle konyhaművészetben (több-kevesebb sikerrel, változó, melyik próbálkozása éppen hogyan sül el). Elmondása szerint, apaként igazán fontosnak tartja, hogy a gyerekeit ő is maradéktalanul el tudja látni - ezt a szülői mintát biztosan nem otthonról hozta.


Elveim
Elméleti síkon imád elvekről beszélgetni, már-már idealistának tűnhet, ha valaki vitába bocsátkozik vele. A valóságban azonban két lábbal áll a földön, a Wizengamot tagjaként és jelenlegi Főmágusaként nincsenek illúziói a világ, a társadalom, az emberek működéséről - bár sokszor kijelenti, hogy meglepetetést még mindig képesek számára okozni a bíróságon. Hisz benne, hogy a körülmények sosem elhanyagolható tényezők, hogy nem lehet minden helyzetre egy erkölcsi-jogi sablont alkalmazni, noha a Wizengamot Főmágusától a többség ennél fekete-fehérebb gondolkodást várna el.


Amit sosem tennék meg
Távol áll tőle az erőszakosság, még az exfelesége legszörnyűbb ajándékaként kapott vízisiklót (akit a gyerekek Buksinak neveztek el) sem képes élő prédával megetetni - igazán ironikus attól, aki a Gaunt nevet viseli.


Ami zavar
A családja többi tagjához hasonlóan szívesen hangoztatja, hogy ő toleráns és elfogadó ember, aki nyitott a világ problémáira. Elméleti síkon ez meg is valósul, szívesen adakozik - hiszen van miből -, gyakran tart szentbeszédet a gyerekeinek arról, hogy fogadjanak el mindenkit és ne nézzenek le másokat, ideológiai preferenciáit tekintve teljes meggyőződéssel liberálisnak vallja magát. A valóság viszont az, hogy Cadmus nagyon is hajlamos lenézni másokat és sok minden irritálja - bár utóbbit jól leplezi higgadt természete miatt. Idegesítik a tájékozatlan emberek, a szellemi lassúság, az unalmas beszélgetőpartnerek, mindenki, aki nem ugorja meg nála azt a bizonyos lécet.
És mellesleg utálja, hogy megérti a kígyókat.


Ami a legfontosabb az életemben
Egy válás után kissé hihetetlenül hangzik, de a legelőkelőbb helyet a szívében biztosan a családja foglalja el, szigorúan Izzie-re és a gyerekekre korlátozódva. Szorosan őket követi a varázsjog, a csupa nagybetűs hivatás.


Ami a legkevésbé fontos számomra
A vértisztaság megtartása. A családi értékrend nagy részét átemelte a saját életébe és fontosnak is tartja, ezt az elemét azonban gyűlöli és mindig is gyűlölte, nem csoda, hogy a három fivér közül egyedül ő házasodott a szülők elképzelésétől eltérően, bár a Gaunt szülők igyekeznek úgy tenni, mintha az égvilágon semmi problémájuk nem lenne Isabella származásával. Egy-egy elejtett félmondat és gesztus azonban nem erről árulkodik, Cad nem túl nagy örömére.


Amire büszke vagyok
A karrierje, a gyerekei, a felesége. A fia kedvéért megtanulta, hogyan kell használni a Pokemon Go-t... vagy legalábbis dolgozik az ügyön.


Ha valamit megváltoztathatnék
Ha tudná, hol siklott ki a házassága, azon változtatna. De nem tud egyetlen konkrét okot sem megnevezni, mivel valószínűleg ilyen nem is létezik. Így semmin sem változtatna az életében, nem törekszik a tökéletességre és nem is hisz benne, hogy az lehetséges lenne.


Így képzelem a jövõmet
Jelenleg valószínűleg a karrierje csúcsán van, magánéleti szempontból pedig nem szeretne egyelőre hosszútávra tervezni, így leginkább sehogy sem fantáziál a jövőjéről, nincs miért.


Egyéb
↠ párszaszájú
↠ beszél latinul, franciául és németül



Mads Mikkelsen


Vissza az elejére Go down
Alina Scamander


Akadémista

Cadmus E. Gaunt 2259087b7f188ea92df5fa0eb47c284dcf496708

Lakhely :

☆ London || Abszol út ☆



Playby :

☆ Sabrina Carpenter ☆


436


Cadmus E. Gaunt Empty
Alina Scamander
Hétf. Nov. 22, 2021 1:17 pm
Kedves Cadmus!


Külön neked választottam ezt a kedves, kígyós elfogadó képet, hiszen tudsz és nagyon szeretsz is kommunikálni velük.
Viccet félretéve imádtam a lapod minden sorát, ami szerencsére hosszúra nyúlt, így sokáig tudtam élvezni. Látszik, hogy honnan jöttél. Nomen est omen, szokták mondani, ez pedig a te esetedben fokozottan igaz, hiszen nagy, ismert nevet kaptál, amely legalább ekkora teherrel is jár. Te azonban, még ha nem is szereted ezt, emelt fővel, kihúzott háttal tűröd azt, amit tűrnöd kell.
A viselkedésed és az abban megjelenő apró nüanszok miatt le sem tagadhatnád nemesi származásod és aranyvéred. Mégis a szüleiddel, a családoddal ellentétben belőled hiányzik a képmutatás. Pontosan az vagy, akinek az emberek látnak, akár hiszik, akár nem - inkább nem. Még annak fényében sem, hogy a házasságod - a feleséged származása miatt - nem csak azokban a rétegekben rendhagyó, ahol te mozogsz, de minden másikban is, ahol csak egy kicsit is léteznek morális elvek. Ez persze, mint láthattuk nem akadályozott téged semmiben, hiszen a magánéleted is - nagyjából - rendben van, ahogy két gyerek büszke apjának is mondhatod magad. Arról nem is beszélve, hogy a karriered is sínen van, szépen ível felfelé, hiszen nyíltan kormányellenesként is megválasztottak a Wizengamot főmágusának. Nem is szaporítom tovább a szót, bár tudnám, inkább utadra engedlek, hogy miután lefoglatál mindent, amire szükség van, tiszteletedet tehesd a játék téren. Briggsék már nagyon várnak - vagy hupsz... ők talán mégsem Rolling Eyes, de a (volt) feleséged biztosan.


Vissza az elejére Go down
 Vissza az elejére 
1 / 1 oldal

Engedélyek ebben a fórumban:

Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
-
Ugrás: